Školní vzdělávací program

Téma školy:

PUTOVÁNÍ S KRTKEM

Obecná charakteristika školy

V mateřské škole vládne pohoda a úsměv. Pohodu chápeme jako subjektivní pocit zdraví. Pohoda učitelek se přenáší i na děti. Vycházíme vstříc individuálním potřebám dětí, přijímáme děti takové, jaké jsou, podporujeme jejich sebevědomí. Chválíme a povzbuzujeme se navzájem.

Projevujeme uznání, trpělivý přístup a podporu. Snažíme se, abychom dokázali společně vyjádřit svoje pocity, potěšení a radost, úzkost i strach, aby se děti cítily v bezpečí, milované, chtěné, přijímané a nebyly pod tlakem vykonat něco nad své schopnosti a možnosti. Vytváříme prostor, čas a prostředky pro spontánní hru, vycházející z přirozených potřeb a zájmu dítěte. Hra je hlavní činností, jež má zároveň význam pro jeho učení.

Ochraňujeme a posilujeme organismus dítěte především dostatkem volného pohybu, optimálním denním režimem, zdravou výživou a vhodným prostředím.

V letošním roce v jarních měsících bychom chtěli zrealizovat kurz plaveckého výcviku. Chceme také navštěvovat divadelní představení, pořádat vánoční besídku, karneval, uskutečnit besídku ke „Dni matek, uspořádat školní výlet, oslavu Mezinárodního dne dětí společně s rodiči, pasovat předškoláky na školáky, navštívit ZŠ ve Švihově a uspořádat „Noc v  mateřské škole“.

V naší mateřské škole jsou preferovány produkty zdravé výživy, zajišťující optimální nároky na růst a vývoj dětí a výrazně ovlivňující jejich duševní a tělesnou pohodu. Pro děti je sestavován jídelní lístek podle doporučených výživových norem. Skladba jídelníčků je velmi pestrá. Poměrové zastoupení důležitých potravin je 1x měsíčně kontrolováno tzv. spotřebním košem. Svačiny jsou mnohdy zpestřovány různými pomazánkami, velmi často je zařazováno bílé maso drůbeže a ryb. Do mléka jsou přidávány různé ovocné příchuti, děti mývají často jogurty a jiné mléčné výrobky. Ovoce a zeleniny je dostatek. Zaveden je  pitný režim, který je v horkém počasí obohacen o ovocné šťávy, vitamínové nápoje a ovocné čaje.

Ručníky jsou měněny každé pondělí, ložní prádlo po třech týdnech.

Máme radost ze spolupráce s našimi rodiči, ať se již jedná o drobnou pomoc v mateřské škole, opravu hraček dětí, či o finanční nebo materiální pomoc.

Doufáme, že i v letošním školním roce budeme mít i nadále v rodičích oporu, podaří se nám sjednotit rodinu a mateřskou školu, realizovat společné akce rodičů a dětí a plnit společné úkoly.

Celý "Školní vzdělávací program" je k nahlédnutí v Mateřské škole.