Září 2019

SEŠLI JSME SE TADY ZNOVA, ČEKÁ NÁS TU PARTA NOVÁ

• O vzpomínkách na prázdniny
  • O seznámení dětí, o jejich jménech a značkách
  • O poznávání nových kamarádů a seznamování se s učitelkami a s paní kuchařkou
  • O společném sestavování pravidel
  • O místech ke hře, činnostem, hygieně a odpočinku
  • O kamarádství a spolupráci, o práci ve dvojicích
  • O ohleduplnosti k malým dětem
  • O poznávání plodů

Společně si zavzpomínáme na prázdniny, sdělíme si ty nejlepší zážitky z výletů, dovolené, ale i z domova. Seznámíme se s novými dětmi, které poznají i naše paní učitelky a paní kuchařku.  Dozvíme se, co kde najdeme a jak funguje náš den ve školce. Společně si utvoříme pravidla, která nám pomohou užívat si dny ve školce co nejlépe. Vždyť pocit bezpečí, důvěry, ochoty pomoci a přátelství je pro nás ve školce tím nejdůležitějším.

Nejen první dny, ale i nadále nás bude ve školce doprovázet náš kamarád – krteček. Budeme si dny ve školce užívat všichni společně, protože když je nás více, vše jde rychleji a lépe. Dokážeme být k sobě ohleduplní a budeme si budovat vzájemnou úctu a respekt. Každý jsme jiný, a přesto jsem stejně dobrý, jako je můj kamarád. A také poznáme, jak hezký pocit u srdíčka můžeme mít, když podáme pomocnou ruku mladšímu kamarádovi.

Pozorujeme podzimní plody, jejich barvy a tvar.

Cílem tohoto celku je citová samostatnost dětí, zvládnutí adaptace, odloučení od rodiny, navazování pravidel soužití v mateřské škole. Chceme děti naučit sebeobsluze, dodržování základních hygienických návyků, základům stolování, přijímání stravy a tekutin během celého dne. Chceme dojít k tomu, abychom k sobě byli vzájemně milí, respektovali jeden druhého, naučili se ohleduplnosti, uměli naslouchat, porozumět a pomoci druhému když o to požádá.

Společné přátelské soužití bez hádek a konfliktů je vzorem pro nás lidi. A i my ve školce chceme žít stejně. Naše mateřská škola je místem, kde se budeme učit být spolu, abychom nikomu neubližovali a bylo nám tam vše dobře. A jak žít v mateřské škole, aby byli všichni spokojení a bylo jim spolu dobře? Vytvoříme si společně pravidla soužití, která budeme časem doplňovat a přidávat, jak to bude vyžadovat situace ve třídě. Naučíme se bezpečně si hrát a pohybovat se v novém prostoru. Společně se pak domluvíme, která místa jsou ve školce nebezpečná a jak se na nich máme chovat. Podobně si prozkoumáme i terén zahrady. A samozřejmě si doplníme znalosti o tom, jak se zachází s jednotlivými hračkami, nejen ve třídě, ale i na zahradě mateřské školy.

Budeme pomáhat dětem, které do mateřské školy nastoupí poprvé. Jejich počáteční slzičky o odloučení od rodičů jim pomůžeme překonat. Jeden druhého poznáme, dozvíme se, co kdo umí, co ho baví, co rád jí, dělá. Poznáme se všichni navzájem a poznáme i paní učitelky, asistenta pedagoga a paní kuchařku. Více si tak budeme uvědomovat sebe samotné.

Všichni jsme si rovni bez ohledu na věk, velikost, všichni máme stejná práva, dodržujeme stejná pravidla a všichni jsme osobností.

AKCE MŠ V ZÁŘÍ

• ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU
  • SCHŮZKA RODIČŮ
  • JABLEČNÁ SLAVNOST

První den ve školce jsme se seznámili s novými dětmi a vyrobili si papírovou školku.Tu jsme vyzdobili obtisky našich ručiček.

Po ránu se snažíme zapojit do hry naše nové kamarády, aby se jim nestýskalo po mamince.

Další školkový den jsme se učili srdíčkové pravidlo. Říkali jsme si, jak je v naší školce důležité mít se rádi, a pomáhat si. Vyrobili jsme společně velké srdce. Každý puntík v srdci zobrazuje kamaráda ve školce.

V dalších dnech jsme doplnili menší srdíčka, do kterých jsme namalovali, koho máme rádi kiss

Stále si zvykáme na novou partu. Také jsme se seznámili s Josífkem - medvídkem. Naučil nás, jak se k sobě máme chovat - půjčovat si hračky s úsměvem.Je to dobrý kamarád. Nakonec jsme mu postavili domeček z pet víček.

Dále si určujeme pravidla. Hračky musíme uklízet na svá místa. Vyrobili jsme si některé hračky z papíru - třeba auta, nebo panenky.

Děti se blíže seznámily s klasickou pohádkou "O třech prasátkách". Prostřednictvím her a dalších činností si upevnily děj pohádky. Např.nalepily z geometrických tvarů domeček, kde spolu prasátka spokojeně žila. Zazpívali jsme si písničku "Tři čuníci" a putovali v řadě po třídě, jako naši kamarádi v písničce. Užili jsme si spoustu legrace.

19.září měl Viky narozeniny. Přejeme mu vše nejlepší a slavíme!

Podzim na silnicích je, co se oprav týká, příšerný. My jsme lepší! Během chvilky postavíme dálnici tongue-out

Podzim je v plném proudu a my jsme pokračovali v povídání o plodech podzimu. Nejraději máme jablka. Naučili jsme se písničku "Měla babka čtyři jabka!" a zatancovali si mazurku.

Také jsme si zahráli pohádku "O dvanácti měsíčkách" a pomohli Marušce vyrobit nějaká jablíčka pro Holenu a macechu.

A další pohádkou, kterou si umíme i zahrát je klasika - "O Červené Karkulce"

Poslední záříjový den jsme si v naší školce užili společně s rodiči již tradiční Jablíčkovou slavnost. Letos zde navíc rodiče přinesli ochutnat a soutěžili o nejlepší jablíčkovou dobrotu.