Říjen 2019

LISTÍ PADÁ JE TO TAK, PODZIM VEŠEL DO ZAHRAD

•  O podzimních plodech a výrobě z nich
  • O úklidu zahrady a práci na ní
  • O poznávání ovoce a zeleniny
  • O zapojení všech smyslů
  • O výrobě draků z papíru
  • O objevování příčin proč drak letí a co k tomu potřebuje

Vnímáme změny v přírodě a sbíráme podzimní plody. Společně z nich vyrábíme podzimníčky. Každý bude jiný – každý bude originál. Umíme totiž zapojit vlastní fantazii, představivost a máme i určitý smysl pro estetičnost. Naše ručičky mají cit i pro ty nejmenší kousky, potřebné na výrobu podzimníčků.

Pomáháme krtečkovi uklidit zahradu, poznáváme ovoce i zeleninu a vnímáme význam vitamínů pro naše zdraví. Pozorujeme také podzimní práce na poli, seznamujeme se i se zemědělskými stroji.

Vyrábíme papírové draky, kterými si vyzdobíme třídu a uspořádáme drakiádu! Zkoumáme, proč drak letí, jakou v tom hraje úlohu těžiště a rovnováha.

Zaměříme se na proměnlivost a rozmanitost podzimní přírody během roku, charakeristické znaky tohoto období. A právě tenhle čas je ten nejúžasnější na to, ukázat si jak můžeme vnímat krásu barevných stromů, listů, plodů.  Budeme vnímat první podzimní stopy na zahradě na louce i v lese, posbíráme si podzimní poklady, které pak využijeme ke hře, dalšímu zpracování i výzdobě naší školky. Společně si ukážeme, jak se může všechno, co v přírodě najdeme, proměnit na něco úplně jiného. Na něco, co jsme dosud netušili, že je možné.

Pochopíme, jak velký vliv má chování člověka k přírodě, naučíme se přírodu chránit a pečovat o ní. Poznáme, jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným chováním jednotlivých lidí v lese a jaký vliv to může mít na přírodu.

AKCE MŠ V ŘÍJNU

• „VELKÁ DOBRODRUŽSTVÍ MALÉHO BROUKA“ – 8. 10. DIVADLO KLATOVY
  • BARVY PODZIMU V NAŠÍ ŠKOLCE
  • DRAKIÁDA
  • VYCHÁZKA ZA SKŘÍTEKM PODZIMNÍČKEM – SBĚR PŘÍRODNIN A PLODŮ PRO ZVÍŘÁTKA NA ZIMU
  • HALLOWEEN

S příchodem nového měsíce si povídáme o práci na zahradě, kterou děláme na podzim. Ukázali jsme si pracovní nářadí a dokonce jsme si někteří, práci na zahradě MŠ, vyzkoušeli.

8.října jsme se vypravili do divadla na představení "Velká dobrodružství malého brouka". Hlavní postavou byl střevlík Pepa, hmyzí postavička, která si  nás získala svým vtipem, chytrostí, odvahou a smyslem pro čest. Pepa žije na louce u Černého lesa a se svým nejlepším přítelem zlatohlávkem Jardou se jednoho dne vydají hledat to pravé štěstí. Od té chvíle jsme pozorovali vzrušujícího putování, smáli se popletenému brouku Jimovi, který na louku zabloudil z daleké ciziny, napjatě čekali, zdali Pepa unikne zlému sršni Karlovi a  viděli, jak dopadlo setkání s datlem Herbertem, kterému ale všichni říkají Růžena.

A pořád si přejeme k narozeninám.Tentokrát slaví Stelinka.

Enviromentální vnímání-pozorování hlemýždě.

Děti se dozvídají, že z cukrové řepy se dělá cukr a staví si z něho komíny. Někomu to dalo velké přemáhání, aby ho nesnědl. Samozřejmě nakonec mohly děti jednu kostku ochutnat.

A abychom si řepu přiblížili ještě víc, zahráli jsme si pohádku  "O veliké řepě"