Listopad 2019

KRTEČKOVI KAMARÁDI NEVĚDÍ, JAK POMOCI MEDVĚDÍMU TRÁPENÍ

• O lesních zvířátkách
  • O houbách
  • O pobytu a udržování pořádku v přírodě
  • O zdraví, nemocech
  • O emocích a citech
  • O přípravě zvířátek na zimu
  • O medvědím spánku

Pozorujeme přírodu kolem nás a vydáváme se na procházku do lesa. Poznáváme jehličnaté i listnaté stromy, ale také i lesní zvířátka. Pátráme, zkoumáme a pozorujeme, co vše můžeme v lese ještě najít, co do něj patří či nepatří. Také víme, jak správně třídit odpad.

Každý z nás je jiný, přesto jsme si něčím podobní. Porovnáváme, hledáme shody a odlišnosti nejen na našem těle, ale i ve vlastnostech a chování. Přirozeně projevujeme emoce a respektujeme chování a pocity druhých.

Zkoumáme, jak se zvířátka připravují na zimu a která z nich si jen vylepšují svůj pelíšek na dlouhý spánek, který je čeká.

Toto téma vede k posilování psychické i fyzické zdatnosti při denních vycházkách do přírody a při cvičení a pohybových hrách v mateřské škole.

Hvězdy, souhvězdí, sluneční soustava, změny v přírodě v souvislosti se střídáním ročních období, to vše se společně s krtkem pokusíme prozkoumat a pochopit.

Rovněž budeme respektovat druhé kamarády v rámci předem domluvených pravidel. Společně budeme zjišťovat i další věci, například co to znamená, když je člověku něco líto. Domluvíme se, že se budeme snažit navzájem si neubližovat a nezpůsobovat lítost ani smutek. Rovněž nebudeme „ubližovat“ ani naší paní kuchařce, proto se budeme snažit ochutnat každé její jídlo aneb může se nám někdy stát, že nám jídlo opravdu zachutná. Práce paní kuchařky si vážíme a o tom, co uvařila, mluvíme s úctou.

AKCE MŠ V LISTOPADU

USPÁVÁNÍ BROUČKŮ

FOCENÍ V MŠ NA VÁNOCE

ZAHÁJENÍ ADVENTU-ROZSVÍCENÍ STROMEČKU

divadlo Z BEDNY „LOUPEŽNÍK BARABÁN“

První listopadový den jsme si spolu s našimi rodiči užili tzv. Dýňování, neboli Halloween u nás se školce. Chemické pokusy nám představila Viktorova maminka a pak už jsme se vydali na strašidelnou stezku kolem školky. Vydlabali jsme si dýni. Všechny vyrobené "Jackovy lucerny" byly nádherné. Za statečnost dostaly všechny děti sladkou odměnu.

V pondělí 4.11.2019 jsme se vypravili na náš projektový den mimo školku. Byl to pro nás malý "zdravotní" výlet, protože celé dopoledne jsme strávili v Přešticích v solné jeskyni. V tomto podzimním sychravém počasí se to skvěle hodilo.

K podzimu patří proměnlivé počasí a vítr. Ten jsme si vyzkoušeli pomocí brčka. Zahráli jsme si na vítr.

Andrejka má narozeniny.

Projektový den Chráníme lesy a zvířata žijící v něm. Beseda s panem Řeřichou a poté jsme šli odnést kaštany do lesa ke krmelci, abychom vše viděli na vlastní oči.

A zkusili jsme vyrobit sovičky, nebo houby v lese.

Úspěšná spolupráce s rodiči týkající se výroby draka byla vyhodnocena a předány diplomy. Všichni vyhráli 1.místo a sladkou odměnu.

19.listopadu jsme měli další projektový den. Tentokrát naši školku navštívily slečny medičky s projektem "Co má medvídek v bříšku?" Ukázaly dětem, jaké jsou hlavní orgány v lidském těle, hlavně v bříšku, jak se léčí, kde je najdeme. Vysvětlily nám také proč a jak se měří tlak, poslouchá srdíčko a měří teplota. Všechno jsme si mohli vyzkoušet na našich plyšových kamarádech. Dokonce jsme se naučili i obvázat zranění. Bylo to moc fajn.